کاغذ از سنگ

کاغذ سنگ

ک

کاغذ معدنی یا کاغذ سنگ که به آن کاغذ قرن جدید هم گفته می شود محصولی شبیه کاغذ است که به جای چوب از مواد معدنی ساخته می شود و با پلی اتیلن چگال تقویت می شود.

در حقیقت چگالی این کاغذ به میزان کمی از کاغذ معمولی بیشتر است اما مزایای زیادی نسبت به آن دارد که به اجمال به آن می پردازیم.

  • کاغذ سنگ الکتریسته ساکن را جذب نمی کند، دارای ترکیبات اسیدی نیست و ph آن خنثی است.
  • ضد آب و ضد روغن است. حشراتی مانند موریانه به آن آسیب نمی زنند که شرایط  انبارداری آن را تسهیل می کند.
  • سخت تر از کاغذ معمولی پاره می شود و سطح نرم تری دارد.

ماده اولیه این نوع کاغذ از کربنات کلسیم است که معمولا از ضایعات معادن مرمریت یا کارخانه جات سنگبری مرمریت و تراورتن تامین می شود که بسیار ارزان است و در پروسه تولید آن نیاز به آب، اسید، سفید کننده و نوردهنده نیست. بنابراین فرآیند تولید آن پاک است و صدمات بسیار کمی برای طبیعت دارد.

روند تولید

روند تولید این محصول بسیار خلاقانه است که به تولید کننده این امکان را می دهد که محصول خود را بنابر نیاز و سفارش مشتری تولید نماید.

در نقطه شروع مواد اولیه  از پودر سنگ غنی از آهک تامین می گردد که ضایعات معادن و صنایع سنگ است. در صورتی که ماده اولیه به صورت پودر در دسترس نباشد، لازم است تا قطعات سنگ به وسیله آسیاب برای فرآیند تولید آماده شود.

در مرحله بعد پودر سنگ و پلی اتیلن به نسبت معینی که معمولا 4 به 1 است با هم مخلوط می شوند. با تغییر در میزان پلی اتیلن یا تغییر در ترکیب پودر سنگ می توان انواع محصول را تولید کرد که از نظر نرمی و انعطاف پذیری با هم متفاوت هستند.

قیمت پلی اتیلن به عنوان عامل محدود کننده در این فرآیند است که قیمت تمام شده کاغذ را نیز مشخص می کند.

ترکیب به دست آمده به صورت خمیر آماده شده و در مراحل متعدد خشک کردن و تغییر ضخامت به صورت رول کاغذ آماده شده و وارد بازار مصرف می شود.

کاربردها

کاغذ سنگ به صورت رول یا برگه برای تولید نوشت افزار، پاکت های تبلیغاتی، ساک های دستی، کاغذهای بسته بندی، کتاب و … در ضخامت و وزن های مختلف تولید و ارائه می شود.همچنین از کاغذ سنگ می توان برای تولید ظروف یک بار مصرف کاغذی استفاده کرد که نسبت به ظروف پلی اتیلن موجود در بازار سالم تر است و سرعت تجزیه بالاتری دارد.

تولید کاغذ ضد آب برای مصارف خاص ( ازجمله یادداشت برداری زیرآب) از موارد استفاده مهم از کاغذ سنگ است.

معایب

اگر چه کاغذ سنگ مزایای زیادی نسبت به کاغذ معمولی یا پلاستیک دارد اما دلایلی وجود دارد که رقابت پذیری این محصول را نسبت به محصولات مشابه کمتر می کند.

1- مطالعات روی این محصول هنوز کم است.

2- تولیدکننده های کنی در سرتاسر دنیا این محصول را تولید می کنند بنابراین هنوز انحصاری و خصوصی است.

3- هزینه های سرمایه ای آن زیاد است و ماشین آلات تولید آن گران قیمت هستند .

4- فرآیند امحا به علت وجود پلی اتیلن در روش دفن زباله باعث آلودگی خاک و آب های زیر زمینی می شود و در روش سوزاندن زباله به علت حجم زیاد مواد معدنی ناکارآمد است و باعث لطمه به دستگاه ها می شود.

5- فرآیند بازیافت آن به سادگی بازیافت کاغذ معمولی نیست و از آن جا که “زیست تخزیب پذیر” نیست، برای بازگشت به چرخه تولید و مصرف نیاز به متابع بیشتری دارد.

مطالعات بیشتر و توجه به این صنعت می تواند با برطرف کردن این معایب، راه های استفاده بهینه از منابع را باز نماید تا نیاز کشور به واردات کاغذ به عنوان یک کالای استراتژیک را کاهش دهد.

افکار خود را به اشتراک گذارید