پاکسازی سنگ با لیزر

پاکسازی سنگ با لیزر

فرآیند پاکسازی سنگ نما روش ها و مراحل مختلفی دارد که بنا بر روش به کار گیری و امکانات موجود هر یک مزایا و معایبی دارد. یکی از این روش ها پاکسازی سنگ با لیزر است. روش های دیگر مانند روش های فیزیک و شیمیایی موجود که سال ها مورد استفاده در جوامع بوده اند هر یک به طور دوره ای باعث نظافت سنگ محسوب می شده اند.

نظافت سنگ فقط برای زیباتر کردن و بازگشت جلا به نما نیست بلکه باید باعث حفظ سلامت و استحکام نما بشود و ارزش مالی و هنری بنا را در دراز مدت حفظ کند.

در سال های گذشته پاکسازی سنگ،خصوصا در نماهای رومی و سنگ های تراورتن، هم ردیف شست و شو و یا تراشیدن (ساییدن) سنگ محسوب می شد که در هر دو صورت اثرات به جا مانده باعث ناراحتی و سرخوردگی مالک می گردید.

استفاده بی دقت و نامناسب از تکنیک های نظافت فیزیکی مانند سایش با هوا، تمیزکاری با بخار و یا سایش با فرزهای دستی، ممکن است باعث خرابی سطح سنگ یا حتی بخش های داخلی آن شود.از بین رفتن رزین و ماستک موجود بر روی سنگ تراورتن و داخل حفره های ریز سنگ، باعث خراب شدن زود هنگام سنگ های نما و کاهش جلوه و جذابیت نمای ساختمان می شود.

تمیزکاری با مواد شیمیایی نیز مضراتی در پی دارد زیرا این مواد در خلل و فرج سنگ باقی می ماند و این واکنش شیمیایی پیوسته، باعث خوردگی و پوکی سنگ خواهد شد که غیر قابل ترمیم است.

روش بهینه می تواند پاکسازی با مواد نانو یا لیزر باشد.

در روش نظافت سنگ با مواد نانو پس از شست و شو و خروج ذرات آلودگی، سطح سنگ با مواد نانو پوشانده می شود که از یک طرف مانعی برای نفوذ مجدد ذرات دوده و آلودگی ها می شود و از جهت دیگر این مواد فاقد اثرات شیمیایی است و باعث خوردگی نمی شود.

در روش پاکسازی با لیزر، تمام آثار خاک و دوده بدون آسیب رساندن به سطح سنگ پاک می شود.

تفاوت اصلی نظافت سنگ با لیزر در ماهیت ذرات فوتون است که دارای طول موج های برابر، تک رنگ و هم راستا است که با توجه به نوع ذرات آلودگی موجود در سطح انتخاب شده و با انرژی و طول موج متناسب با سطح سنگ تابانده می شود.

طول موج انتخابی ازآن نظر اهمیت دارد که از نفوذ اشعه لیزر به لایه های داخلی و زیرین سنگ جلوگیری شود و در عین حال حداکثر میزان پاکسازی را فراهم سازد. اگر این طول موج زیاد کوتاه یا بلند باشد، ممکن است بر روی آلودگی ها بی اثر باشد یا باعث آسیب به سنگ شود. پس از آن که آلودگی ها از سطح سنگ به وسیله پرتو لیزر پاکسازی شوند، سطح سنگ دیگر انرژی جذب نمی کند و اشعه موجود تاثیری بر سطح سنگ نمی گذارد.

پاکسازی سنگ با لیزر را می توان به چند روش انجام داد که با توجه به میزان آلودگی، نوع اشعه ارسال شده و شدت جریان موج ارسالی این روش ها را دسته بندی می کنند.دقت، سرعت، کیفیت و سازگاری با محیط زیست از دلایلی است که انجام این روش را جذاب می سازد.

دلایلی مانند انحصاری بودن، هزینه زیاد تجهیزات و استفاده از نیروهای متخصص این روش را محدود می سازد.

به علاوه استفاده از این روش برای ساختمان هایی با چند رنگ سنگ توصیه نمی شود.

1 دیدگاه

به گفتگو بپوندید و نظر خود را به ما بگویید.

zahraپاسخ
2018-12-29 در 6:05 ب.ظ

.در ایران هم اجرا می شود؟ ااگر مجری یا محل انجامش را می شناسید لطفا معرفی کنید!

نظری دهید