انواع تراورتن روشن

انواع تراورتن های روشن

تراورتن با رنگ های روشن در نماسازی کاربرد و مقبولیت زیادی دارد . این کاربرد به صورت یکپارچه به صورت نمارومی یا نماهای ترکیبی با مصالح یا رنگ های دیگر تراورتن به چشم می آید.

در این مقاله انواع تراورتن های روشن را معرفی می کنیم.

  • تراورتن ابرکوه:

خاصیت سایش پذیری زیادی دارد و به دلیل قیمت پایین کاربرد زیادی در دیواره های داخلی، محوطه پارکینگ و راه پله دارد.زمینه کرم وبژ این سنگ در فضاهای کوچک تنوع موزونی ایجاد می کند.

  • تراورتن آتشکوه :

تراکم بالا و ابعاد متنوعی دارد که باعث شده انواع تایل و اسلب آن به راحتی قابل تولید باشد.معدن تراورتن آتشکوه به لحاظ قدمت و سابقه فعالیت از قدیمی ترین و بهترین معادن سنگ تراورتن در ایران است.طرح و رنگ سفید این سنگ باعث شده که محصولات آن جایگاه بسیار ممتازی در بازارهای جهانی داشته باشد به طوری که سالانه سنگ خام (کوپ) آن به کشورهای مختلف صادر می شود. تراورتن آتشکوه درجه سوپر به دلیل رنگ روشن و موج های زیبا در اکثر پروژه های لوکس و گران قیمت (مانند هتل ها و تالارها ) استفاده می شود. کاربرد آن در نماهای رومی نیز به صورت گستره دیده می شود.

  • تراورتن تکاب :

دارای مقاومت بالا و از نظر سایش نیز مقاوم است.این سنگ در رنگ های مختلفی در بازار وجود دارد که رنگ های کرم و سفید و دودی از رنگ های پرطرفدار تراورتن تکاب است که در ایران و سایر کشورها محبوبیت زیادی دارد.

بیشترین سورت آن تراورتن کرم است که در نماسازی به صورت گستره استفاده می شود. دیگر سورت آن تراورتن دودی است که برای پوشش دیواره های داخلی و کف فرش بسیار مناسب است.

  • تراورتن حاجی آباد:

یکی از برندهای معروف سنگ تراورتن است. این نوع سنگ نسبتا توپر و محکم تر از سایر تراورتن ها است.رنگ های متنوعی دارد که رنگ بندی آن از شکلاتی تیره شروع می شود و تا رنگ های روشن و کاملا سفید ادامه می یابد. قیمت رنگ های روشن آن به طور محسوس بیشتر از رنگ های تیره است اگرچه به خاطر برند بودن سنگ حاجی آباد به طور کلی از دسته تراورتن های گران قیمت است.

سنگ تراورتن حاجی آباد به علت کیفیت و فشردگی ذاتی برای نماهای یکدست یا کف سازی های لوکس (کف سازی هتل ها و مراکز پذیرایی) بسیار مناسب است ولی در صورت استفاده در نمای ساختمان باید دقت شود که برای نصب در ارتفاع حتما از اسکوپ استفاده شود زیرا این سنگ وزن مخصوص بالاتری نسبت به سایر تراورتن ها دارد.

  • تراورتن دره بخاری:

تخلخل کم و مقاومت سایشی بالا و ساب پذیری زیادی دارد و با رنگ های سفید، سفید کرم و کرم تیره جز روشن ترین و مرغوب ترین تراورتن های ایران است.تراورتن موج پیچ دره بخاری در نما کاربری زیبایی ایجاد می کند. مقاومت فشاری این سنگ (ضربه پذیری ) این سنگ نسبتا کم است.

  • تراورتن طبس:

دارای مقاومت فشاری بالایی است و از ساب پذیری خوبی برخوردار است، تخلخل آن کم استولی رگه های قهوه ای و صورتی در زمینه اصلی زیاد است.ترکیب آن با تراورتن سیلور یا شکلاتی به دلیل وجود رگه های متنوع جلوه زیبایی به نما می دهد.در حمل و نقل و انبار سازی این سنگ باید شرایط مناسب را در نظر گرفت تا میزان ضایعات سنگ افزایش نیابد.

  • تراورتن طرق شاهزیدی: ساب پذیری و درخشندگی زیادی دارد بنابراین به طور گسترده برای ساخت احجام سنگی و ساخت مصنوعات از قبیل صراحی و مجسمه های سنگی کاربرد دارد.تراورتن طرق در رنگ های کرم روشن، کرم بژ و بژ وجود دارد که نوع سوپر آن با تراورتن آتشکوه برابری می کند.
  • تراورتن عباس آباد:

مقاومت بالا و صیقل پذیری عالی داردو به دلیل طرح و رنگ زیبا و درخشندگی ذاتی در سنگ نمای ساختمان کاربرد وسیعی دارد. سختی زیاد و تخلخل کم در مقایسه با دیگر تراورتن های موجود و چسبدگی زیاد با ملات سیمان ، استفاده از تراورتن عباس آباد در ارتفاع زیاد را معقول و منطقی می نماید. به دلیل دانسیته بالا تراورتن عباس آباد در برابر باران های اسیدی (در شهرهای صنعتی) مقاومت زیادی دارد.نقطه ضعف این سنگ بازی رنگ و سورت متنوع در انواع موج دار آن است.

به طور کلی با توجه به رنگ های روشن، زیبایی و درخشندگی این نوع سنگ مناسب ترین سنگ های تزئینی جهت پوشش دیواره های داخلی و نمای بیرونی است.

افکار خود را به اشتراک گذارید