معایب تراورتن

معایب تراورتن

سنگ تراورتن که یکی از پر مصرف ترین سنگ ها در سراسر جهان است قابلیت کاربرد دراکثر نقاط ساختمان را دارد. از این سنگ به عنوان کف پوش، در پوش، دیوار پوش و سنگ نما استفاده می شود. این سنگ پر مصرف علاوه بر مزایای زیاد ( که قبلا در این مطلب عنوان شده است) معایبی نیز دارد که به عنوان معایب تراورتن به آن می پردازیم.

سنگ تراورتن به دلیل این که نوعی سنگ آهکی است دارای حفره و سوراخ هایی است که ظاهر و ترکیب آن را منحصر به فرد می سازد.هرچه حفره های موجود بر روی سنگ کوچک تر باشد کیفیت سنگ بیشتر است و از سطح استاندارد بالاتری برخوردار است.

میزان رزین:

حفره های ریزی که بر سطح سنگ وجود دارد در زمان فرآوری سنگ در کارخانه به وسیله مواد پرکننده  و پوشاننده به نام ماستیک (رزین) پر می شود. در صورتی که میزان رزین روی سنگ زیاد باشد (بیش از 20 درصد) نشان از کیفیت پایین تراورتن خواهد بود و در صورتی که رزین استفاده شده  بر روی سنگ، زیاد دیده نشود کیفیت سنگ را مشخص می کند.

رگه و شال رنگی:

سنگ تراورتن دارای خطوط و رگه هایی است که نشان دهنده نوع کانی های موجود در سنگ تراورتن است. این رگه ها در سنگ تراورتن بیشتر به صورت شال های قرمز و مشکی شناسایی می شود.

شال های رنگی سنگ در صورتی که زیاد باشد از کیفیت سنگ می کاهد ولی در صورتی که در حد متعارف و به صورت هاله های رنگی باشد از معایب تراورتن محسوب نمی شود بلکه باعث ایجاد تنوع طرح می گردد و به زیبایی سنگ می افزاید. در تصویر موجود تفاوت شال زیاد و متعارف دیده می شود.

طرح های سنگ در نتیجه نوع برش نیز ایجاد می شود یعنی اگر برش در جهت طرح سنگ انجام شود سنگ موج دار خواهد بود و در صورتی که عمود بر طرح سنگ برش بخورد سنگ بی موج خواهیم داشت.

انواع طرح سنگ بر مبنای برش عبارتند از موج کبریتی، دنده گاوی، موج صاف و . . .

2 دیدگاه

به گفتگو بپوندید و نظر خود را به ما بگویید.

اجیکپاسخ
2019-03-09 در 8:27 ق.ظ

سنگ شما چه طوریه؟ پر شال یا نه؟

hashtbeheshtپاسخ
2019-04-06 در 7:17 ق.ظ
– در پاسخ به: اجیک

معمولا سنگ ارزان تر شال بیشتری دارد ولی سنگ کاملا تمیز هیچ خط و شالی ندارد و قیمت بالاتری دارد.

نظری دهید