مشاوره خرید سنگ براساس کاربرد

سنگ ساختمانی براساس خصوصیات فیزیکی، کاربری مخصوصی می یابد که قیمت سنگ و نحوه استفاده از این محصول طبیعی در صنعت ساختمانی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. و روش خرید سنگ را نیز مشخص می کند.

این که تشخیص بدهیم هر سنگ برای چه قسمتی از ساختمان مناسب است امری تخصصی و دقیق است که نمی توان صرفا از روی سلیقه به آن پرداخت ; اگرچه سلیقه فردی نیز در به کارگیری و استفاده از سنگ های تزئینی بسیار مهم است.

از نظر متخصصین سنگ خوب، سنگی است که جاذب آب نباشد، تحمل شیمیایی بالا داشته باشد (در اثر عوامل شیمیایی کمتر دچار خوردگی شود)، تحمل فیزیکی زیادی داشته باشد یعنی

  • ضربه پذیر باشد ( در مقابل ضربات ساده به راحتی خورد نشود و ترک نخورد)
  • سایش پذیر باشد (در اثر سایش جلا داشته باشد)
  • تحمل فشاری بالا داشته باشد.

محل به کار گیری سنگ می تواند در تعیین و خرید سنگ مناسب اهمیت داشته باشد. مثلا در سنگ نما تحمل فشاری چندان اهمیتی ندارد اما سایش پذیری (جلای سنگ) و تحمل شیمیایی دارای بیشترین درجه اهمیت است، زیرا بر زیبایی و استقامت نما تاثیر مستقیم دارد.

سنگ های مناسب برای فضاهای داخلی

فضاهای داخلی برای نصب سنگ عبارتند از نمای داخلی، کف پوش ها، پله و پاگرد، سرویس بهداشتی، سنگ کابینت و فضاهای تزئینی مانند لابی و سالن های عمومی.

در این فضاها عوامل طبیعی مانند نور آفتاب، بارش باران و یا گرما و سرمای شدید تاثیر مستقیم ندارند بنابراین عوامل محدود کننده کمتر است و می توان راحت تر سنگ مورد نظر را انتخاب نمود.

در فضاهای داخلی استفاده از انواع مرمر، تراورتن های روشن و رنگی، گرانیت سبک، چینی ، لایمستون و . . . گزینه های مناسبی هستند.

استفاده از سند استون ها می تواند جلوه خاصی به لابی ها ، پاگردها و دیواره های داخلی بدهد.

استفاده از مرمر برای مکان های دارای نورپردازی بسیار مناسب است.

استفاده از تراورتن با نقش و رنگ های متفاوت می تواند معماران را برای طراحی داخلی زیبا – خصوصا در محیط های بهداشتی که استفاده از مرمریت محدودیت دارد-همراهی کند.

سنگ های مناسب برای فضاهای خارجی

برای استفاده از سنگ در فضاهای خارجی، توجه به اقلیم و وضعیت آب و هوایی منطقه اهمیت بسزایی دارد و از عوامل محدود کننده انتخاب سنگ خواهد بود.

استفاده از سنگ هایی که در برابر فشار و یخ زدگی مقاوم باشد و از عوامل شیمیایی تاثیر نپذیرد، دلیل استفاده از گرانیت در سنگ فرش های خارجی را به راحتی مشخص می کند.

سنگ تراورتن با وزن مخصوص کم و مقاومت در برابر خوردگی اسیدی گزینه مناسب برای استفاده در نماهای خارجی و به خصوص نماهای بلند است که در سراسر دنیا خصوصا مناطق گرم، کاربرد وسیع آن مشهود است.

در مناطق مرطوب که بارش و سرمای بیشتری دارد می توان از مرمریت نیز برای نماهای خارجی استفاده کرد. اگر چه قدرت چسبندگی و ماندگاری تراورتن را نخواهد داشت اما با نورپردازی جلوه زیباتری به ساختمان می بخشد.

نوع سنگ مشخصات فیزیکی وضعیت قیمت نوع مصارف
گرانیت سخت، چگال، بادوام در برابر نفوذ آب و اثر ضربه و مقاوم در محیط‌های صنعتی قیمت بالا به علت فرآوری پرهزینه نمای ساختمان، کف‌سازی، پیاده‌روسازی، راه‌سازی و…
ماسه‌سنگ‌ها (سنداستون) عموماً در برابر یخبندان مقاوم‌اند. سطح نهایی آن‌ها به‌صورت چکشی، کلنگی و تیشه‌ای قابل‌مصرف است . نسبتاً ارزان سنگ نما
دیوریت مقاومت فشاری بسیار بالا نسبتاً ارزان سنگ نما، سنگ پله، کف، جاده‌سازی و…
گابرو استحکام و مقاومت بالا در برابر هوازدگی قیمت مناسب سنگ نما، کف، پل و تونل
مرمر مقاومت در برابر هوازدگی، گازها و باران‌های اسیدی. مرمر و مرمریت دو محصول متفاوت است مرمر نور را از خودش عبور می‌دهد نسبتاً گران نمای داخلی ساختمان‌ها، تزئینات
مرمریت مقاومت بالا در مقابل هوازدگی، رطوبت و… قیمت بالا در نمای ساختمان داخلی
کوارتزیت این نوع سنگ که اغلب با سنگ گرانیت نیز اشتباه می‌شود از گرانیت سخت‌تر است این سنگ با ظاهر زبر و بلوری خود قابل‌شناسایی است. بسیار ارزان بخش‌های خارج و داخل ساختمان، پل‌ها و تونل‌ها
تراورتن در شرایط آب و هوایی گرم می‌توان جهت مصارف خارجی نیز از آن استفاده کرد. ارزان خارجی و داخلی
لاشه مقاوم ارزان زیرسازی، پر کردن فاصله بین سنگ‌ها و کف‌سازی خشن
قواره مقاوم گران‌تر از لاشه دیوارهای باربر، جدول‌سازی، کف و…
بادبر مقاوم ارزان تونل‌سازی، پل‌سازی، جدول‌سازی، دیوارهای باربر و غیر باربر، سنگفرش و پله

در نهایت باید توجه شود اگر به دنبال نما یا فضایی کاملا یکدست و تک رنگ هستید بهتر است به جای سنگ به خرید سرامیک یا گچ بپردازید.

افکار خود را به اشتراک گذارید