قیمت سنگ تراورتن

در ایران و بسیاری از کشورهای تولید کننده سنگ، استانداردهایی برای شناسایی و کیفیت سنگ معرفی شده است ولی برای قیمت گذاری سنگ استانداردی تعریف نشده است.

 قیمت سنگ ساختمانی از مواردی است که استاندارد ثابتی ندارد بلکه گزینه های مختلفی مانند کاربردهای جدید، سلیقه عمومی و اقبال بازار می تواند بر استانداردهای متداول مانند درجه سختی، رگه ها، رنگ سنگ و کیفیت برش غلبه کنند، لذا هر تولید کننده بر اساس درجه بندی سنگ خود و ظرفیت رقابتی بازار اقدام به قیمت گذاری سنگ می کند.

از بین تمام انواع سنگ های ساختمانی، قیمت گذاری سنگ تراورتن به علت تنوع جنس و رنگ، تنوع طرح ها و تنوع کاربرد بیش از سایر انواع سنگ ها بحث برانگیز است.

پارامترهایی که برای قیمت گذاری سنگ تراورتن تعریف می شود عبارتند از :

رنگ سنگ

یکی از مهم ترین گزینه ها برای تعیین قیمت سنگ، رنگ آن است به طوری که تراورتن های سفید نسبت به تراورتن شکلاتی و گردویی با درجه صیقل پذیری یکسان قیمت بسیار بالاتری دارد.

سورت بندی

این مورد کاملا تجربی است و هر تولید کننده براساس تجربه و روال کاری خود اقدام به سورت بندی تولیدات می کند. میزان موجودی از هر سورت می تواند بر قیمت آن دسته تاثیر مستقیم بگذارد.

صیقل پذیری

سنگ تراورتن به نسبت سنگ های دیگر تخلخل بیشتری دارد . این سوراخ های کوچک عملکرد سنگ را از لحاظ عایق صوت و حرارت بهبود می بخشد اما از لحاظ زیبایی بر جلوه سنگ اثر منفی دارد که لازم است با مواد همرنگ سنگ پوشش داده شود.

هرچه سنگ رگه ها و سوراخ های بزرگ تری داشته باشد میزان استفاده از پوشاننده (ماستیک) بیشتر می شود که به همان نسبت صیقل پذیری سنگ کمتر شده و کیفیت آن نیز کمتر می شود.

کیفیت معدن

محیطی که سنگ تراورتن در آن ساخته شده است از نظر نوع کانی و درصد ناخالصی ها می تواند بر کیفیت سنگ تاثیر بگذارد. بعضی از تراورتن هایی که در دما و فشار مناسب تشکیل شده اند از مقاومت بالاتری برخوردارند در حالی که برخی از تراورتن ها شکننده و تردتر هستند. معدن تراورتن واقع در منطقه عباس آباد محلات یکی از بهترین انواع تراورتن در ایران را استحصال می کند.

افکار خود را به اشتراک گذارید