عمر مفید سنگ

عوامل موثر در عمر مفید سنگ ساختمانی:


میزان بهره وری در صنعت ساختمان از گزینه هایی است که در این صنعت پیشرفت زیادی نداشته است و میزان هدر رفت سنگ خام در معادن در سراسر دنیا بسیار زیاد است.

استفاده از مواد منفجره یا استفاده نامناسب از مته های حفاری ممکن است منجر به ایجاد ترک هایی در سنگ شود. که علاوه بر شکست باعث ترک های میکروسکوپی در سنگ می شود.

این ترک ها هرچه قدر کوچک و ریز باشد همچنان باعث نفوذ عوامل تخریب و درنتیجه متلاشی شدن سنگ می شوند و عمر مفید سنگ را کاهش می دهد.

اگر در مراحل استخراج، ساب و صیقل سنگ نیز بی دقتی شود، سبب ایجاد ترک و درز در سنگ می شود که در نتیجه پدیده هوازدگی سرعت می یابد و سنگ در مدت کوتاه تری نسبت به حالت نرمال باعث گسست سنگ می شود.

  1. سنگ انتخابی باید از هرگونه درزه، ترک، شکاف یا سایر نقاط ضعف عاری باشد.
  2. سنگ را باید قبل از انتخاب آزمایش کرد. آزمایش های موردنیاز براساس کاربرد سنگ باید تعیین شوند.
  3. قبل از انتخاب سنگ باید آن را با مطالعات میکروسکوپی بررسی نمود و در صورت وجود مقادیر بیش از حد کانی های مضر و ناپایدار به صورت تجمعی از به کار بردن آنها در ساختمان پرهیز نمود.
  4. تراکم یک سنگ لزوما تضمین کننده دوام و عمر مفید سنگ نیست.
  5. سنگ های با مقدار جذب آب زیاد فقط در نواحی خشک استفاده شوند. سنگ های با تخلخل خیلی زیاد نباید در اقلیم های سرد و مرطوب استفاده شوند. در شرایط خاص جهت محافظت سنگ می توان از پارافین یا مواد مخصوص استفاده نمود.

آزمایش مقاومت در یخبندان برای سنگ هایی که در مناطق سرد به کار می روند ضروری است طراح برای این آزمایش باید تعداد دوره های لازم یخبندان را با توجه به محل کاربرد تعیین نماید.

در محیط هایی که با گازها و مواد شیمیایی سروکار دارند با دوام سنگ موردنظر در برابر این مواد با آزمایش بررسی شود. کلا سنگ های آهکی و ماسه سنگ هایی که سیمان آنها از نوع آهکی باشد. نسبت به این محیط ها پایداری کمتری دارند.

1 دیدگاه

به گفتگو بپوندید و نظر خود را به ما بگویید.

خرید فالوور اینستاگرامپاسخ
2019-03-02 در 9:52 ب.ظ

خسته نباشید ممنون به خاطر این مطلب مفید

نظری دهید