معدن سنگ تراورتن

استخراج و کاربرد سنگ تراورتن

در صورتی که سنگ تراورتن در غار لایمستونی تشکیل شود، می تواند باعث ایجاد فرم های استالاکتیت (قندیل مانند از بالا به پایین) و استالاگمیت (قندیل مانند از پایین به بالا) یا سایر فرم های درون غاری شود.
مواد تشکیل دهنده سنگ تراورتن شامل کلسیت، فلدسپات، میکا و کوارتز می باشد. این سنگ حالت فیبری و متمرکز داشته و در رنگ های سفید، زرد، کرم، قهوه ای و قرمز پیدا می شود.

تنوع تراورتن

معادن تراورتن در نقاط مختلف جهان از جمله ایتالیا، ترکیه، آمریکا، رومانی و ایران قرار دارند. تنوع تراورتن در ایران بسیار بالا می باشد و معادن این سنگ در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، مرکزی، یزد و زنجان واقع شده اند که شامل تراورتن سفید (عباس آباد – حاجی آباد – آتشکوه)،تراورتن زرد و قرمز (آذربایجان شرقی – آذرشهر) و تراورتن کرم و قهوه ای (یزد- کاشان) می شود. تفاوت رنگ تراورتن های مختلف با یکدیگر را عنصر غالب آن تعیین می کند، به طور مثال، در تراورتن قرمز، مقادیر بالای اکسید آهن باعث ایجاد رنگ قرمز می شود.

نحوه استخراج تراورتن

استخراج سنگ تراورتن از معدن ممکن است از چهار روش زیر انجام گیرد:

  1. ماشین های کانال زنی: این ماشین ها شامل چندین دریل هستند که سوراخ های افقی و عمودی در سنگ ایجاد می کنند، سپس گوه هایی در این سوراخ ها قرار می گیرد تا جایی که آنقدر شکستگی در سنگ ایجاد شود که کوپ از دیواره معدن جدا شود. در طول زمستان ممکن است به جای گوه از آب یخ زده نیز استفاده کرد.
  2. اره های زنجیری: این اره ها مشابه اره های چوب بری هستند، با این تفاوت که بسیار بزرگتر می باشند و از تیغه های الماسی برای بریدن سنگ استفاده می کنند.
  3. اره های سیمی: پس از ایجاد حفره های دسترسی، تیغه های الماسی اره از این حفره ها وارد شده و به اره متصل می شوند. اره های سیمی ممکن است نوسانی یا پیوسته باشند.
  4. ماشین واترجت: این نوع ماشین ها، جریان های ریز آب را با قدرت بسیار زیاد هدایت می کند و باعث برش در سنگ یا فلز می شود.

پس از استخراج از طریق هریک از روش های گفته شده، کوپ های سنگ به کارخانه های فراوری سنگ منتقل می شوند تا طبق اندازه مورد تقاضا بریده شوند و سطح آن ها مطابق با خواست خریدار فراوری شود.

نحوه برش تراورتن

برای بریدن کوپ سنگ تراورتن می توان به دو صورت عمل کرد:

اول اینکه سنگ را در جهت موج برید که در این صورت محصول نهایی تراورتن بدون موج خواهد بود.

 دومین حالت، بریدن سنگ خلاف جهت موج سنگ است که محصول نهایی آن تراورتن موج دار خواهد بود.

 علاوه بر برش، به دلیل متخلخل بودن تراورتن، سطح رویی آن با ماستیک پوشانده می شود تا سوراخ های آن درزگیری شوند سپس با دستگاه ساب سطح آن را صیقلی می کنند.
سنگ تراورتن به خاطر تنوع رنگ و کیفیت برش و صیقل پذیری زیاد، یکی از پر استفاده ترین و بهترین سنگ ها در قسمت های بیرونی و نمای ساختمان به حساب می آید. با استفاده از این سنگ می توان انواع نماهای حجمی مانند نمای رومی، کلاسیک و مدرن را پیاده سازی نمود که کیفیت بسیار بالایی دارد.

علاوه بر این، سنگ تراورتن برای استفاده در کف محیط هایی مانند حیاط، بالکن و محوطه های باز، بسیار مناسب می باشد. یکی دیگر از کاربردهای تراورتن، استفاده از آن به عنوان سنگ اطراف شومینه است. زیرا علاوه بر تحمل دمای زیاد ، قابلیت صیقل پذیری آن موجب می شود که طرح های زیبایی برای این محل ایجاد می کند.

افکار خود را به اشتراک گذارید